Witamy na stronie PSSE Kraków

 

 

 

Przetwarzanie danych osobowych w PSSE w Krakowie

Konkurs „Trzymaj Formę!”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że 17 maja zakończył się II etap konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!”. Do tego etapu zakwalifikowały się dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 128 oraz Szkoły Podstawowej nr 89 w Krakowie, które przystąpiły dziś do testu wiedzy. Uczennicom Natalii i Weronice gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 128 za udostępnienie sali oraz ugoszczenie uczestników i komisji konkursowej.

 

Opracowała: Mariola Koziarz

 

Przedstawienie poradnika „Ocena higieny procesów nauczania – uczenia się w Szkole Podstawowej” Główny Inspektorat Sanitarny

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie zachęca do zapoznania się i skorzystania z poradnika „Ocena higieny procesów nauczania – uczenia się  w szkole podstawowej”, wydanego przez Główny Inspektorat Sanitarny – Departament Promocji Zdrowia, Biostatyki i Analiz.

Poradnik może służyć  nie tylko pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej jako pomoc merytoryczna i metodyczna, ale także dyrektorom szkół jako wskazówka do stworzenia właściwych warunków higienicznych, mających istotny wpływ na proces nauczania. W poradniku można znaleźć informacje dotyczące: przepisów prawnych -  warunków nauczania - uczenia się, higieny i medycyny szkolnej. Autorzy definiują cztery główne grupy czynników odpowiadających za zmienność cech jakościowych człowieka (genetyczne - endogenne, paragenetyczne – matczyne, tryb życia, środowisko). W dalszej części opracowania znajdujemy opis rozwoju biologicznego, jak i psychicznego dzieci, w podziale na odpowiednie grupy wiekowe. Kolejno odnaleźć można opis kryteriów oceny higieny procesu nauczania – uczenia się uczniów w aspektach dotyczących przestrzeni, sal zabaw, aktywności fizycznej, odżywiania i planowania zajęć. Zostały one przedstawione z uwzględnieniem potrzeb różnych grup wiekowych dzieci (dzieci 5-6 letnie, uczniowie klas I – III, IV – VI oraz starszych).

W opracowaniu podkreślono istotność zapewnienia zieleni w szkole, aktywizacji na świeżym powietrzu – boiskach szkolnych, odpowiednio zorganizowanych zajęć na świetlicy oraz właściwego asortymentu sklepików szkolnych.

Na końcu opracowania znajdują się przydatne wzory arkuszy oceny higieny procesu nauczania – uczenia się uczniów szkoły podstawowej.

Poradnik dostępny jest pod linkiem: Poradnik do oceny higieny procesu nauczania

 

Opracowała: Ewa Kisielewicz

Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie przypomina, że 3 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii.

Według Ministerstwa Zdrowia ponad miliard ludzi cierpi na choroby przewlekłe dróg oddechowych. W samej Europie ponad 130 milionów osób ma alergię górnych dróg oddechowych, a 30 mln – astmę. Dolegliwości te dotykają najczęściej osób młodych i nasilają się wraz z wiekiem. Zarówno astma jak i alergia są uważane za choroby cywilizacyjne XXI wieku.

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na niegroźny zazwyczaj czynnik. Najczęściej pojawiające się objawy to nieżyt nosa, zapalenie spojówek, skurczy oskrzeli, trudności
w oddychaniu, wysypki i bąble skórne. W skrajnych przypadkach reakcją organizmu na alergen może być wstrząs anafilaktyczny i zgon.

Najczęściej występujące alergeny to roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych, wełna i pierze.

Alergie, choć w zdecydowanej większości przypadków nie zagrażają bezpośrednio życiu człowieka, to poprzez swoje uciążliwe objawy w sposób znaczący zmniejszają jakość życia.

Astma  z kolei jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych. Jej objawami są duszności, ucisku w klatce piersiowej i kaszel. Większość przypadków astmy dorosłych rozpoczyna się w dzieciństwie. U dwóch trzecich dzieci z astmą w wieku młodzieńczym następuje remisja. W około jednej trzeciej z tych przypadków następuje nawrót w wieku dorosłym.

Nie sposób nie wspomnieć jak duży wpływ ma jakość powietrza na obie te choroby. Wszechobecny smog w bezpośredni sposób oddziałuje na wzrost ryzyka rozwoju chociażby astmy oskrzelowej, a także potęguje występowanie jej objawów.

Dlatego też szczególnie ważna jestedukacja chorych i ich rodzin oraz prowadzenie działań profilaktycznych mających zapobiegać rozwojowi chorób.

 

Opracowała: Natalia Stochel

Kontakt

Dziennik Podawczy
tel. centrala:
(12) 644-91-33,
(12) 644-93-72,
(12) 644-99-64,
(12) 684-40-35,
(12) 684-40-99;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

2019  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie