Światowy Dzień FAS

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że dnia 9 września jest obchodzony Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy).

Dzień ten ma na celu uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży oraz jego negatywnego wpływu na rozwój płodu. Z ideą ustanowienia Dnia Świadomości o FAS wystąpili rodzice niepełnosprawnych dzieci z płodowym zespołem alkoholowym, aby zwrócić uwagę na problem FAS na świecie.

FAS jest to zespół wad wrodzonych, obejmujących zaburzenia fizyczne i umysłowe, które są konsekwencją picia alkoholu przez kobietę w ciąży. Może on wywoływać niepełnosprawność umysłową, wiele dysfunkcji mózgu oraz anomalie rozwojowe. Alkohol wypity przez kobietę dostaje się do organizmu dziecka, poprzez łożysko, wpływając negatywnie na rozwój dziecka. Pół godziny po wypiciu napoju alkoholowego przez matkę stężenie alkoholu we krwi dziecka jest takie samo, jak we krwi matki.

Do najważniejszych skutków picia alkoholu w ciąży możemy zaliczyć poronienie lub przedwczesny poród, niską wagę urodzeniową dziecka,  uszkodzenia mózgu (w każdym trymestrze ciąży), zespół ADHD, opóźnienie wzrostu, wady serca, wady nerek, problemy z widzeniem i ze słyszeniem, wystąpienie FAS.

Z badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) z 2015 roku wynika, że rozpowszechnienie w populacji zaburzeń FAS przypada na nie mniej niż 20 osób na 1000 (oznacza to, że FAS występuje częściej niż Zespół Downa).

„ARS, czyli jak dbać o miłość?”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie chcąc uwrażliwić i uświadomić młodych ludzi na ww. temat realizuje program edukacyjny dla młodzieży szkół ponadpodstawowych pt.„ARS, czyli jak dbać o miłość?” . Program ten dotyczy profilaktyki używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki, dopalacze). Celem programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.

Program ma wzbudzić u młodzieży refleksję nad ważnymi dla nich wartościami. Jego oryginalnym założeniem jest otwarte i konsekwentne odwoływanie się do najbardziej cenionej wartości w życiu ludzkim jaką jest miłość. Zdrowie i wolność są tu rozumiane jako elementy sprzyjające odpowiedzialnej miłości oraz zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi kolejnego pokolenia.

 FAS jest nieuleczalny, a więc występuje u dzieci i u dorosłych. FAS to jedyne zaburzenie rozwojowe, którego można całkowicie uniknąć stosując abstynencję od alkoholu w ciąży.

Więcej informacji można uzyskać wchodząc na portal informacyjny www.zdrowiewciazy.pl/

Załącznik: Film „Wieczne dziecko”

Źródło:

                                                   

Opracowała: Karolina Ślęczkowska

 

Kontakt

Dziennik Podawczy
tel. centrala:
(12) 644-91-33,
(12) 644-93-72,
(12) 644-99-64,
(12) 684-40-35,
(12) 684-40-99;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

2019  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie