„Dopalacze? Dziękuję nie potrzebuję!”

Z uwagi na rosnący problem stosowania narkotyków tzw. „dopalaczy” Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Krakowie zorganizował konferencję „Dopalacze? Dziękuję nie potrzebuję!” dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Konferencja miała miejsce 25 września 2018 rokuw budynku Konferencyjno-Szkoleniowym  A V  w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie.

Spotkanie miało charakter profilaktyczny, a jego celem było uzmysłowienie młodym ludziom, że nawet jednorazowa przygoda z pozornie niegroźnym „dopalaczem” może mieć poważne konsekwencje. Zaproszeni prelegenci poruszyli wiele aspektów związanych z substancjami psychoaktywnymi. Młodzież ze szkół w powiecie krakowskim, mogła uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz porozmawiać o prawdziwym obliczu „dopalaczy” jako narkotyków.

Problem narkotyków jest istotny z uwagi na fakt, że „dopalacze” są substancjami o nieznanym składzie, których często po spożyciu nie można zidentyfikować w organizmie. Testy toksykologiczne stosowaneprzy „klasycznych narkotykach” nie wykazują obecności trujących związków chemicznych, co w znaczny sposób utrudnia podanie antidotum i przywrócenie do zdrowia zatrutej osoby.

 

W przerwie miedzy prelekcjami lekarza, psychologa, przedstawiciela policji oraz Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Krakowie, młodzież miała okazję skorzystać z okularów- narkogogli, które demonstrują percepcję otoczenia po zażyciu narkotyków.

Opracowała: Beata Gołąb

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny
w Krakowie

Adam Jędrzejczyk

 

Kontakt

Dziennik Podawczy
tel. centrala:
(12) 644-91-33,
(12) 644-93-72,
(12) 644-99-64,
(12) 684-40-35,
(12) 684-40-99;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

2019  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie