Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie przypomina, że 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (World Mental Health Day), ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Obchody te mają na celu zwrócenie uwagi i podniesienie świadomości społecznej na temat ww. problematyki.

W naszym kraju kwestie ochrony zdrowia psychicznego uregulowane są ustawą o ochronie zdrowia psychicznego z dnia 19 sierpnia 1994 (tekst jednolity Dz.U. z 2016 r. poz. 546 z zm.).

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, w ciągu najbliższych kilkunastu lat zaburzenia psychiczne staną się jednym z głównych problemów zdrowotnych przyczyniających się do niesprawności życiowej ludzi. Wzrost ryzyka zachorowań związany jest z rozwojem cywilizacyjnym, wzrastającym tempem życia, życiem w stresie i przewlekłym brakiem wypoczynku. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz. Obecnie WHO szacuje, że zaburzenia psychiczne dotyczą już 20% ludzi na świecie.

Wszystkie czynniki takie jak przemiany ustrojowe, coraz szybsze tempo życia, współzawodnictwo, walka o pracę i rosnące bezrobocie, skutkujące wzrastająca liczbą chorób i zaburzeń psychicznych, nierozerwalnie związane są z codziennym życiem w warunkach stresu.

Stres, reakcja organizmu na trudną lub nową sytuację, która wymaga zaadaptowania się do zmieniających się warunków, zarówno zewnętrznych, jak i psychicznych,  jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Każdy człowiek ma własne sposoby radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami, ale czasem ich skuteczność jest niewystarczająca. Wtedy stres może stać się przyczyną wielu dolegliwości psychosomatycznych.

Organizm narażony na permanentny stres jest coraz bardziej osłabiony, spada jego odporność. Narastanie napięcia emocjonalnego oraz problemy z zaadaptowaniem się do takiej sytuacji wpływają na pogarszanie się samopoczucia oraz powstawanie zaburzeń psychicznych. W okresach przeżywania nasilonego stresu mogą występować również zmiany w zachowaniu się człowieka, np.: agresja, nadpobudliwość, niecierpliwość, wycofanie, apatia i depresja.

W pewnej łagodnej formie stres jest potrzebny po to, aby motywować nas do działania i pobudzać nasz umysł, warto jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami walki ze stresem:

1. Zwolnij kroku.

2. Wyjdź wcześniej - daj sobie więcej czasu niż potrzeba.

3. Weź głęboki wdech.

4. Otwórz oczy - Rozejrzyj się wokół, wszędzie można znaleźć coś ładnego i ciekawego.

5. Wyjdź na spacer, rower.

6. Uśmiechnij się do ludzi - by wyrazić uśmiech potrzebnych jest 17 mięśni twarzy, by wyrazić smutek aż 43 - uśmiechaj się – to łatwiejsze.

7. Jedz zdrowo i nie za dużo.

8. Zamiast kawy sięgaj po ziołowe herbaty tj. melisa czy mięta.

9. Idź wcześniej spać.

10. Pracuj tylko tyle ile to konieczne.

11. Spędzaj więcej czasu z bliskimi.

 

Źródło:

 

Opracowała: Beata Gołąb

Kontakt

Dziennik Podawczy
tel. centrala:
(12) 644-91-33,
(12) 644-93-72,
(12) 644-99-64,
(12) 684-40-35,
(12) 684-40-99;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

2019  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie