Światowy Dzień Zapalenia Płuc

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie przypomina o obchodach Światowego Dnia Zapalenia Płuc.

Światowy Dzień Zapalenia Płuc (ang. World Pneumonia Day) to międzynarodowe święto obchodzone corocznie 12 listopada, ustanowione przez Światową Koalicję przeciwko Zapaleniu Płuc u Dzieci (ang. Global Coalition Against Child Pneumonia), wspierane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), UNICEF oraz Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC). Jego obchody ukierunkowane są na podnoszenie świadomości na temat skutecznej profilaktyki i leczenia tej jednostki chorobowej.

Zapalenie płuc jest groźną, często występującą chorobą. W Polsce statystycznie choruje na nią co roku jedna na sto osób. Może mieć ono postać:

  • wirusową - powoduje je najczęściej wirus grypy lub paragrypy
  • bakteryjną - bakteriami, które najczęściej wywołują chorobę, są: dwoinka zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae), Haemophilus influenzaei gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus)
  • grzybiczą - kandydozowe zapalenie płuc najczęściej jest wywołane przez grzyb Pneumocystis

Alergiczne zapalenie płuc jest wywoływane przez wdychanie różnorodnych antygenów środowiskowych, natomiast chemiczne zapalenie płuc jest wynikiem dostania się do drobnych oskrzeli i pęcherzyków płucnych substancji chemicznych.

Klasycznym objawem zapalenia płuc jest wywołujący duszności kaszel, ból w klatce piersiowej i świszczący oddech. W początkach choroby objawy takie jak dreszcze, gorączka, ogólne rozbicie i złe samopoczucie mogą przypominać grypę.

Zapalenie płuc najczęściej występuje w sezonie jesienno-zimowym. W większości przypadków zapoczątkowane jest zwykłym przeziębieniem, czy też inną chorobą górnych dróg oddechowych, na przykład zapaleniem oskrzeli, jednak nie jest to regułą. Mimo iż w większości przypadków zapalenie płuc udaje się po podaniu odpowiednich leków wyleczyć, to jednak zdarzają się powikłania, a część z nich, jak na przykład niewydolność oddechowa, może okazać się bardzo groźna i wymaga hospitalizacji.

Podstawą profilaktyki zapalenia płuc jest izolacja chorego i częste mycie rąk. Niezwykle ważne w profilaktyce zapalenia płuc są szczepienia, gdyż to właśnie pneumokoki najczęściej odpowiadają za ciężkie postacie zapalenia płuc wymagające hospitalizacji. Wyniki badań pokazują, że szczepienie dzieci przeciwko pneumokokom zmniejsza liczbę zachorowań na zapalenie płuc również u dorosłych i osób starszych (odporność populacyjna).

Źródło:

 

Opracowała: Beata Gołąb

Kontakt

Dziennik Podawczy
tel. centrala:
(12) 644-91-33,
(12) 644-93-72,
(12) 644-99-64,
(12) 684-40-35,
(12) 684-40-99;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

2019  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie