Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje i ostrzega:

Podróżowanie po krajach o odmiennych warunkach geograficznych, kulturowych, społeczno-gospodarczych oraz o zróżnicowanych warunkach sanitarnohigienicznych może wiązać się z potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Znajomość i przestrzeganie podstawowych zasad ograniczających ryzyko zachorowania w czasie podróżowania i po powrocie do kraju zapewnia bezpieczny wypoczynek. Przed podróżą powinno się wykonać odpowiednie wskazane przez lekarza szczepienia ochronne (obowiązkowe i zalecane) oraz zabezpieczenie przed malarią jeżeli podróż dotyczy regionu zagrażającego malarią. Podczas wyjazdów należy korzystać z bezpiecznej wody i żywności, dokonać aklimatyzacji do zmienionych warunków środowiska.

Planowane podróże w rejony zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby zakaźne i inwazyjne powinny być poprzedzone wizytą u lekarza specjalisty w poradni medycyny podróży, który ukierunkuje jakie szczepienia powinniśmy wykonać. Na wizytę w poradni medycyny podróży najlepiej zgłosić się w terminie ok. 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Taki okres pozwala na zaplanowanie optymalnej profilaktyki oraz przeprowadzenie wskazanych szczepień.Wybór szczepień zależy nie tylko od kraju docelowego podróży, ale także od dokładnej trasy, charakteru wycieczki, aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz wieku i stanu zdrowia osoby wyjeżdżającej.

Szczepienia ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym w podróży. Jest to bezpieczna forma profilaktyki wykorzystująca zdolności obronne organizmu i zapewniająca odporność na długi czas. Dlatego warto rozważyć szczepienia nie tylko w odniesieniu do jednego sezonu ale także w perspektywie kolejnych wyjazdów, gdyż szczepienia w zależności od rodzaju zastosowanej szczepionki, uodparniają na kilka, kilkanaście lat, a niektóre nawet na całe życie.Wskazana jest także profilaktyka zdrowotna podczas podróży m.in. stosowanie zasad bezpiecznego żywienia i ochrony przed ukłuciami owadów.

Rodzaje szczepień dla podróżujących:

 • Szczepienia obowiązkowe. Obecnie jedynym szczepieniem obowiązkowym przy wjeździe do niektórych krajów, głównie w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Środkowej, jest szczepienie przeciw żółtej febrze (tzw. żółtej gorączce). Dowodem zaszczepienia jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień (tzw. „żółtej książeczki”) wydawanej w punkcie szczepień, którą należy zabrać ze sobą w podróż. Poza zasadami wynikającymi z Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, niektóre kraje mogą żądać szczepień na podstawie własnego prawa wizowego. Obecnie dotyczy to Arabii Saudyjskiej, która wymaga od przybywających uodpornienia przeciwko zakażeniom meningokokowym.
 • Szczepienia zalecane. W zależności od miejsca docelowego i charakteru wyjazdu, oraz tego, jaki jest ogólny stan zdrowia osoby wybierającej się w podróż, lekarz medycyny podróży może zalecić  szczepienie przeciw: błonicy, tężcowi, poliomyelitis, durowi brzusznemu, żółtej febrze (tzw. żółtej gorączce), wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A), wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B), zakażeniom meningokokowym, cholerze, wściekliźnie czy też kleszczowemu zapaleniu mózgu,japońskiemu zapaleniu mózgu.

Na konsultację w placówce medycyny podróży warto przygotować następujące informacje:

 • trasę wycieczki/ wyjazdu
 • termin i charakter wyjazdu
 • dane o ostatnio przebytych i przewlekłych chorobach
 • listę przyjmowanych stale leków
 • informacje o uczuleniach na leki lub inne substancje
 • dokumentację dot. wcześniejszych szczepień ochronnych.

Każde szczepienie wymaga konsultacji z lekarzem

Wykaz punktów szczepień realizujących świadczenia medyczne w zakresie szczepień obowiązkowych i zalecanych dla osób udających się w podróż zagraniczną:

 • Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Wojewódzka Poradnia Szczepień Ochronnych w Krakowie, ul. Prądnicka 80,tel. 12 614 34 74
 • Centrum Szczepień w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. Św. Ludwika w Krakowie,  ul Strzelecka 2, tel. 604 305 217, 12 619 86 50
 • Ośrodek Medycyny Podróży i Szczepień Profilaktycznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, ul. Śniadeckich 5, tel. 782 780 036

 

Szczegółowe informacje o szczepieniachmożna uzyskać na stronie:

szczepieniadlapodrozujacych.pl

 

Wyk:  M. Tota

Kontakt

Dziennik Podawczy
tel. centrala:
(12) 644-91-33,
(12) 644-93-72,
(12) 644-99-64,
(12) 684-40-35,
(12) 684-40-99;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

2020  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie