„Dopalacze? Dziękuję nie potrzebuję!”

Z uwagi na rosnący problem stosowania narkotyków tzw. „dopalaczy” Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Krakowie zorganizował konferencję „Dopalacze? Dziękuję nie potrzebuję!” dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Konferencja miała miejsce 25 września 2018 rokuw budynku Konferencyjno-Szkoleniowym  A V  w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie.

Spotkanie miało charakter profilaktyczny, a jego celem było uzmysłowienie młodym ludziom, że nawet jednorazowa przygoda z pozornie niegroźnym „dopalaczem” może mieć poważne konsekwencje. Zaproszeni prelegenci poruszyli wiele aspektów związanych z substancjami psychoaktywnymi. Młodzież ze szkół w powiecie krakowskim, mogła uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz porozmawiać o prawdziwym obliczu „dopalaczy” jako narkotyków.

Problem narkotyków jest istotny z uwagi na fakt, że „dopalacze” są substancjami o nieznanym składzie, których często po spożyciu nie można zidentyfikować w organizmie. Testy toksykologiczne stosowaneprzy „klasycznych narkotykach” nie wykazują obecności trujących związków chemicznych, co w znaczny sposób utrudnia podanie antidotum i przywrócenie do zdrowia zatrutej osoby.

 

W przerwie miedzy prelekcjami lekarza, psychologa, przedstawiciela policji oraz Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Krakowie, młodzież miała okazję skorzystać z okularów- narkogogli, które demonstrują percepcję otoczenia po zażyciu narkotyków.

Opracowała: Beata Gołąb

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny
w Krakowie

Adam Jędrzejczyk

 

„Dopalacze? Dziękuję nie potrzebuję!”

Z uwagi na rosnący problem stosowania narkotyków tzw. „dopalaczy” Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Krakowie organizuje konferencję „Dopalacze? Dziękuję nie potrzebuję!” dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Konferencja rozpocznie się o godzinie 10:00 w budynku Konferencyjno-Szkoleniowym  A V  w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie, ul. Prądnicka 80.

Spotkanie ma charakter profilaktyczny, którego celem jest uzmysłowienie młodym ludziom, że nawet jednorazowa przygoda z pozornie niegroźnym „dopalaczem” może mieć poważne konsekwencje. Zaproszeni prelegenci poruszą wiele aspektów związanych z substancjami psychoaktywnymi. Młodzież ze szkół w powiecie krakowskim, będzie mogła uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz porozmawiać o prawdziwym obliczu „dopalaczy” jako narkotyków.

Problem narkotyków jest istotny z uwagi na fakt, że „dopalacze” są substancjami o nieznanym składzie, których często po spożyciu nie można zidentyfikować w organizmie. Testy toksykologiczne stosowaneprzy „klasycznych narkotykach” nie wykazują obecności trujących związków chemicznych, co w znaczny sposób utrudnia podanie antidotum i przywrócenie do zdrowia zatrutej osoby.

W przerwie miedzy prelekcjami lekarza, psychologa, przedstawiciela policji oraz Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Krakowie, młodzież będzie miała możliwość skorzystania z okularów - narkogogli, które demonstrują percepcję otoczenia po zażyciu narkotyków.

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny
w Krakowie

Adam Jędrzejczyk

 

Opracowała: Beata Gołąb

Pliki do pobrania
Download this file (Plakat - dopalacze.pdf)Plakat - dopalacze.pdf

Bezpieczne grzybobranie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie ostrzega przed niebezpieczeństwem zatrucia po spożyciu nieznanych gatunków grzybów.

Zgodnie z danymi obejmującymi wszystkie województwa w Polsce w roku 2017, zatruciu grzybami uległy 24 osoby – wszystkie hospitalizowano. Główną przyczyną zatrucia grzybami jest niewłaściwe rozpoznanie jadalnych i trujących grzybów oraz niewłaściwe przygotowanie grzybów do spożycia np. niedokładne umycie ich bądź też nieodpowiednia obróbka termiczna.

Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia, jednak w zależności od rodzaju, symptomy zatrucia mogą wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od spożycia grzybów.

Najczęstsze objawy zatrucia grzybami:

 • nudności,
 • wymioty,
 • silny ból brzucha,
 • biegunka,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • obniżenie ciśnienia tętniczego,
 • zaburzenie widzenia.

Niejednorodność objawów zatrucia grzybami wynika z zawartości różnych toksyn w poszczególnych odmianach. Rodzaje objawów oraz ich intensywność zależą od predyspozycji organizmu oraz ilości spożytych toksyn.

Pierwsza pomoc:

Jeśli po zjedzeniu grzybów pojawiają się oznaki zatrucia, należy niezwłocznie zapewnić pomoc lekarską, skontaktować się z numerem alarmowym 999 lub 112 albo przewieźć chorego do szpitala.

Czekając na pomoc medyczną można sprowokować wymioty.

Osobie z objawami zatrucia nie należy podawać mleka i alkoholu, ponieważ płyny te przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu.

Leczenie:

Bardzo często pacjenci nie kojarzą swoich dolegliwości ze spożyciem grzybów i bagatelizują objawy.

Zbyt późna reakcja i brak właściwego leczenia może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci.

Leczenie polega na płukaniu żołądka, podawaniu węgla aktywnego oraz uzupełnianiu płynów i elektrolitów. Stosowane jest również leczenie objawowe.

Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne zatrucia spowodowane są na skutek spożycia muchomora sromotnikowego, który mylony jest z takimi grzybami jadalnymi jak: kania czubajka, gąska zielona.

Hospitalizacja w przypadku zatruć trwa od kilku do kilkunastu tygodni a badaniu i leczeniu powinny się poddać wszystkie osoby, które jadły potrawę z trującymi grzybami, a nie tylko te, które mają objawy zatrucia.

Spożywanie grzybów:

Spożywając grzyby możemy odczuwać podobne do zatrucia objawy spowodowane nietolerancją pokarmową. Zasadniczą różnicą, która wskazuje na zatrucie jest wzrost temperatury ciała.

Nie zaleca się jedzenia grzybów:

 • kobietom w ciąży i karmiącym,
 • dzieciom,
 • osobom starszym,
 • osobom z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego.

Pamiętaj!

Zbieraj grzyby, co do których masz całkowitą pewność. Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj!

Jak się przygotować do grzybobrania:

 • odpowiednie ubranie: bluza lub kurtka, spodnie z długimi nogawkami, peleryna przeciwdeszczowa, kalosze lub buty z wyższą cholewką, czapka lub kapelusz – zabezpieczy nas przed wilgocią oraz ukąszeniem owadów i żmij;
 • koszyk na grzyby najlepiej wiklinowy – w foliowej torebce grzyby zaczynają parować, co sprzyja ich psuciu;
 • nożyk do oczyszczania grzybów – zbierając grzyby delikatnie je wykręcamy z podłoża a pozostałości ściółki czyścimy za pomocą noża;
 • środek odstraszający owady – stanowi dodatkową ochronę przed komarami i kleszczami.

Źródło: GIS

Opracowała: Beata Gołąb

Więcej artykułów…

 1. Promocja Zdrowia

Kontakt

Dziennik Podawczy
tel. centrala:
(12) 644-91-33,
(12) 644-93-72,
(12) 644-99-64,
(12) 684-40-35,
(12) 684-40-99;
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

2018  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie