Archiwum artykułów

Światowy Dzień Gruźlicy

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że dnia 24 marca obchodzony jest Światowy Dzień Gruźlicy. Święto to zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w celu podnoszenia świadomości ludzi w zakresie zagrożenia chorobą oraz poszerzenia wiedzy na temat gruźlicy. Dzień ten upamiętnia datę poinformowania świata o wyizolowaniu prątka gruźlicy przez Roberta Kocha w 1882 roku.

Jedną z najczęściej występujących  chorób zakaźnych na świecie  jest gruźlica. Gruźlica jest chorobą bakteryjną wywoływaną przez prątki gruźlicy (bakterie Mycobacterium tuberculosis). Bakteria ta rozmnaża się bardzo powoli,  może przetrwać w organizmie w stanie „uśpienia” wiele lat. Gruźlica jest przenoszona głównie drogą kropelkową.

Źródłem zakażenia są głównie osoby chore na gruźlicę, w fazie prątkowania.
Prątki wydalają się z organizmu człowieka chorego  np. w czasie kaszlu, głośnego mówienia, kichania. Zakażenie prątkiem następuje najczęściej drogą wziewną/kropelkową: wdychamy do dróg oddechowych rozproszone w powietrzu mikrokropelki wydzieliny chorego, w której zawieszone są prątki. Znacznie rzadziej do zakażenia dochodzi drogą pokarmową m.in. poprzez spożycie skażonego mleka zakażonej krowy, a także poprzez kontakt bezpośredni z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi.

Najczęstszą postacią gruźlicy jest gruźlica płuc. Największa zapadalność na gruźlicę występuje wśród osób starszych, jednak zachorować może każdy. Zapadalność na gruźlicę w większości regionów świata powoli spada. Od 1990 roku umieralność z powodu gruźlicy zmniejszyła się
o 45 %. U osób zdrowych bakterie są wychwytywane i niszczone przez mechanizmy obronne płuc, jednak osoby o osłabionym lub uszkodzonym układzie odpornościowym mają większe ryzyko rozwoju choroby, jeśli są narażone na kontakt z osobą chorą.

Objawy gruźlicy:

  • kaszel (na samym początku choroby jest suchy,  z czasem zmienia się w mokry). Osoba zakażona odkrztusza tzw. plwocinę.
  • gorączka
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • innymi niepokojącymi objawami, które mogą towarzyszyć osobie chorej są m. in. osłabienie, senność, bóle w klatce piersiowej.

W Polsce, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, obowiązkowe są szczepienia BCG przeciw gruźlicy wyłącznie dla niemowląt. Zwalczanie gruźlicy opiera się głównie na wykrywaniu osób, które mogą stanowić źródło zakażenia dla innych osób i wdrożeniu leczenia z zastosowaniem długotrwałej kuracji z użyciem antybiotyków i chemioterapeutyków.

Gruźlica płuc jest całkowicie i trwale uleczalna, jeśli jest wcześnie wykryta i prawidłowo leczona.

 

Źródło:

 

Opracowała: Karolina Ślęczkowska

Kontakt

Dziennik Podawczy
centrala telefoniczna:
(12) 644-93-72;
(12) 644-99-64;
(12) 684 41 83

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2022  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie