Archiwum artykułów

„Światowy Dzień Zdrowia”

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że dnia 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Hasło tegorocznych obchodów „Zdrowie dla wszystkichma na celu podkreślenie potrzeby dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej

dla wszystkich ludzi na całym świecie - bez względu na kraj pochodzenia, kolor skóry czy stan majątkowy.

Niedopuszczalne jest stawanie przed wyborem: zdrowie czy inne potrzeby życiowe.

Zgodnie z definicją WHO: Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia)Działalność WHO jest wielozadaniowa. Organizacja ta działa na rzecz zwiększenia współpracy między państwami w dziedzinie ochrony zdrowia oraz przeciwdziałania epidemii chorób zakaźnych, a także ustalania norm dotyczących składu lekarstw i jakości żywności. Jednym z ważniejszych celów  organizacji jest dążenie do zapewnienia opieki medycznej ludności świata oraz zmniejszenia umieralności niemowląt.

W tym jubileuszowym, 70-tym roku swojej działalności, Światowa Organizacja Zdrowia wzywa światowych przywódców do zapewnienia każdemu dostępu do opieki zdrowotnej na niezbędnym poziomie niezależnie od miejsca zamieszkania i zasobności portfela.

Rola powszechnej opieki zdrowotnej:

Kraje, które inwestują w powszechną opiekę zdrowotną, inwestują w kapitał ludzki.

Dostęp do opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie i wsparcie finansowe nie tylko sprzyja poprawie zdrowia obywateli i oczekiwanej długości życia, ale także chroni kraje przed epidemiami, wpływa na zmniejszenie ubóstwa i ryzyka głodu, generuje miejsca pracy, wspomaga wzrost gospodarczy i równość płci. Z powszechną opieką zdrowotną mamy do czynienia wtedy, kiedy obywatele i lokalne społeczności mają dostęp do koniecznych świadczeń zdrowotnych bez dodatkowych obciążeń finansowych.

Światowa Organizacja Zdrowia chce inspirować, motywować i apelować do ludzi, aby podejmowali działania mające na celu poprawę zdrowia oraz dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Więcej informacji na temat obchodów Światowego Dnia Zdrowia znajduje się na stronie World Health Organization http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2018/campaign-essentials/en/

Materiały informacyjno- edukacyjne do pobrania: https://we.tl/CGbCmbBoOG

 

Źródło:

 

Opracowała: Karolina Ślęczkowska

 
 

Kontakt

Dziennik Podawczy
centrala telefoniczna:
(12) 644-93-72;
(12) 644-99-64;
(12) 684 41 83

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2022  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie