Archiwum artykułów

Światowy Dzień Choroby Parkinsona - 11 kwietnia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie przypomina że 11 kwietnia przypada Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Data upamiętnia urodziny Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał objawy choroby neurodegradacyjnej nazwanej od jego nazwiska. Jednym z najważniejszych symboli choroby Parkinsona jest czerwony tulipan.

Parkinson to postępujący stan neurologiczny. Oznacza to, że choroba powoduje powiększające się z czasem zaburzenia w mózgu. Choroba dotyka głównie ludzi starszych, po 55 roku życia. Obecnie choroba ta jest nieuleczalna, jednak istnieje wiele różnych metod leczenia, terapii i wsparcia, które pomagają zarządzać chorobą i łagodzić pogłębianie jej objawów.

Choroba Parkinsona to zaburzenie, które powoduje degenerację ośrodkowego układu nerwowego i bezpośrednio wpływa na nerwy, które zajmują się funkcjami motorycznymi ciała jako całości. Wraz z postępem choroby pogłębia się spowolnienie ruchów ciała oraz sztywność mięśni i niekontrolowane drżenie kończyn. Chorzy często są zmęczeni, a problemy z pamięcią stają się coraz bardziej widoczne. Wszystkie objawy powodują narastający problem w codziennym funkcjonowaniu i konieczność pomocy innych osób. W zaawansowanych przypadkach osoba chora nie opuszcza swojego domu i może wymagać całodobowej opieki.

Nie odkryto jeszcze jednoznacznych przyczyn choroby Parkinsona, jednak uważa się, że jest to połączenie czynników genetycznych i środowiskowych. Kombinacja niekorzystnych czynników sprzyja obumieraniu niektórych komórek nerwowych produkujących dopaminę. Przyjmuje się, że choroba Parkinsona może być dziedziczona, więc osoby, u których w rodzinie występowała, znajdują się w grupie ryzyka. Badania nad przyczyną rozwijania się choroby trwają i powinny w przyszłości pozwolić na skuteczne leczenie.

Wyróżnia się 3 główne objawy choroby Parkinsona:

Drżenie - mimowolny ruch kończyn.

Powolność - ruchy są wolniejsze lub mniej skoordynowane.

Sztywność - sztywne lub nieelastyczne mięśnie.

Trzeba jednak pamiętać, że choroba Parkinsona ma bardzo indywidualny przebieg a jej objawy są specyficzne dla poszczególnych pacjentów.

Jeśli u bliskiej starszej osoby zauważone zostaną nawet niewielkie objawy np. niezaradny chód, spowolnienie ruchów, potykanie się, czy problem z pisaniem warto skonsultować się z lekarzem neurologiem. Chcąc umówić się na wizytę u neurologa refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia niezbędne jest dostarczenie skierowania od lekarza rodzinnego lub specjalisty mającego podpisany kontrakt z NFZ.

Na terenie Polski, w tym Krakowa liczne fundacje i stowarzyszenia zajmują się pomocą osobom chorym i ich rodzinom. Z chorobą Parkinsona można żyć długie lata a udzielanie się społecznie np. uczestnictwo w zajęciach proponowanych przez stowarzyszenia może przyczynić się do spowolnienia rozwoju choroby. Warto poszukać organizacji proponującej zajęcia warsztatowe dla osób dotkniętych chorobami neurologicznymi.

Źródło:

https://www.parkinsons.org.uk/get-involved/world-parkinsons-day

Opracowała: Mariola Koziarz

Kontakt

Dziennik Podawczy
centrala telefoniczna:
(12) 644-93-72;
(12) 644-99-64;
(12) 684 41 83

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2022  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie