Występowanie

Pluskwy są to czerwono-brązowe, owalne owady. Ich odwłok ma silnie spłaszczony kształt, zwężający się ku przodowi. Posiadają doskonale widoczne czułki i włoski w okolicach głowy. Odwłok pluskwy po posiłku wydłuża się i przybiera wrzecionowaty kształt. Nie posiadają skrzydeł i są niezwykle wytrzymałe. Gdy nie są najedzone poruszają się bardzo szybko, sprawnie wspinają się po ścianach. Zakres występowania pluskiew jest w zasadzie nieograniczony, najczęściej są to miejsca zaciemnione, gdzie nie dociera światło. Do najczęstszych miejsc ich występowania można zaliczyć: wąskie otwory, zagięcia materiału, szwy, obszycia zamków błyskawicznych, meble, gniazdka elektryczne, książki, za listwami podłogowymi, za obrazami, za tapetą,  w stelażach łóżek, w sypialniach w miejscach przechowywania ubrań i bielizny, w szczelinach  pod wykładzinami i tapetami, w otworach mebli, w  przestrzeniach za boazerią i cokołami przypodłogowymi.

Zagrożenia

Obecność pluskiew w lokalach mieszkalnych może stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka.  Pluskwy żywią się ludzką krwią, po ugryzieniu przez pluskwę domową na ciele pozostaje swędzące miejsce. W zależności od organizmu człowieka mogą się po ugryzieniu przez pluskwę pojawić inne objawy miejscowe lub ogólne odczyny uczuleniowe. Pluskwa oprócz pozostawienia bolącego miejsca, może  roznosić bakterie gronkowca złocistego, który powoduje infekcje takie jak np. posocznicę, zapalenie szpiku kostnego, zespół wstrząsu toksycznego.

Zwalczanie

W przypadku podejrzenia, iż w lokalu pojawiły się pluskwy należywyprać bieliznę pościelową oraz inne zapluskwione materiały (w tym ubrania). Pościel można prać w gorącej  wodzie, a następnie zastosować gorące suszenie w suszarce w celu zabicia wszystkich form rozwojowych pluskwy. Pranie w temperaturze 60° C zabija wszystkie stadia rozwojowe pluskwy w tym jaja. Z kolei wszystkie rzeczy, których nie można prać w pralce lub które są przeznaczone wyłącznie do prania chemicznego, poddać suszeniu w suszarce przy maksymalnych ustawieniach przez co najmniej 20 minut. Po wypraniu i wysuszeniu takich rzeczy należy je włożyć do czystych, szczelnie zamykanych torebek, aby nie dopuścić do ponownego zapluskwienia. Gorąca temperatura jest jedną z najlepszych metod usuwania pluskiew, bo zabija wszystkie postacie owadów – od jaj do dojrzałych osobników. Pluskwy są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę  i szybko giną, gdy są narażone na działanie  temperatury powyżej 45 ° C (zastosowanie pary jest szczególnie skuteczne).

Do niszczenia pluskiew na drobnych przedmiotach można użyć zimna. Każdy element do mrożenia powinien być umieszczony  luźno w worku i wstawiony do zamrażarki pracującej w około  -20 ° C na minimum 10 godzin.

Pluskwy można też usunąć odkurzaczem. Należy odkurzać podłogę, pęknięcia i szczeliny w ścianie /podłodze,  połączenia ściany i podłogi, wzdłuż krawędzi dywanu, ramy łóżek, szwy materaca i całość jego podstawy, meble i inne potencjalne miejsca siedlisk. Po zakończeniu odkurzania, zawartość odkurzacza musi być szczelnie zamknięta w plastikowej torbie iusunięta. Do zawartości torby można również dodać insektycyd w formie proszku. Odkurzanie nie usunie wszystkich jaj pluskiew, w związku z tym niezbędne jest zastosowanie środków owadobójczych.

Zabiegi dezynsekcyjne można  również zlecić specjalistycznej  firmie, która w profesjonalny  sposób  pomoże skutecznie zlikwidować insekty w budynku.

 

Opracowała: U. Żych

Kontakt

Dziennik Podawczy
centrala telefoniczna:
(12) 644-93-72;
(12) 644-99-64;
(12) 684 41 83

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2021  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie