Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, iż w związku z wprowadzeniem w życie ustawy z dnia 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium (Dz. U. z 2017 r., poz. 2111 ze zm.) w roku 2019 przeprowadzono łącznie 52 kontrole sanitarne solariów (pod nadzorem tut. organu znajduje się 40 obiektów świadczących usługi solaryjne).

Podczas kontroli dokonano przede wszystkim oceny stanu sanitarno-higienicznego solariów, a także sprawdzono wykonanie obowiązków wynikających z przepisów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r. w sprawie umieszczania informacji o zakazie udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia oraz treści informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium (Dz. U. z 2018 r., poz. 275) tj.:

  • odpowiedniego oznakowania obiektów o ryzyku korzystania z urządzeń solaryjnych,
  • zakazie udostępniania osobom niepełnoletnim tego typu obiektów.

Ponadto, w 2 tego typu obiektach przeprowadzono kontrole tzw. interwencyjne,
w związku ze zgłoszeniami odnośnie udostępniania solariów osobom poniżej 18 roku życia oraz niedopełnienia obowiązku zawartego w art. 4 ww. ustawy dot. zakazu reklamy i promocji tego typu usług – stan opisany w powyższych zgłoszeniach nie potwierdził się.

Ogólny stan sanitarno-higieniczny i techniczny kontrolowanych solariów został oceniony jako dobry, z wyjątkiem 2 obiektów gdzie prowadzono postępowanie administracyjne po naruszeniu art. 8 ust. 3 ww. ustawy, mówiącym o zakazie reklamy lub promocji usług w zakresie udostępniania solariów oraz 3 obiektów, w których stwierdzono niewłaściwy stan sanitarno-porządkowy. W związku z powyższym, wydano decyzje administracyjne, nakazujące usunięcie wymienionych uchybień. Kontrole sprawdzające w ww. obiektach wykazały wykonanie obowiązków zawartych w decyzjach.

 

Ref. Hanna Poliwka-Modliborek, tel. 12 644-91-33 wew. 129

Kontakt

Dziennik Podawczy
centrala telefoniczna:
(12) 644-93-72;
(12) 644-99-64;
(12) 684 41 83

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2021  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie