Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że 23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prognozuje, że w 2030 roku depresja będzie na pierwszym miejscu w rankingu najczęstszych chorób. Szacunki mówią, że na całym świecie na depresję cierpi 320 mln ludzi. Z kolei w Polsce z depresją zmaga się około 1,5 mln osób. Dotyka ona 2 razy więcej kobiet niż mężczyzn.

Czym jest depresja i jakie są jej objawy?

Depresja to choroba charakteryzująca się uporczywym smutkiem i utratą zainteresowania zajęciami, które na ogół sprawiają przyjemność. Nieleczona może trwać latami, a jej konsekwencje bywają tragiczne.

W uproszczeniu można powiedzieć, że depresja ma tyle rodzajów, ile jest jej możliwych przyczyn. Najpopularniejszym typem depresji jest depresja endogenna (inaczej typowa). Charakteryzuje się ona:

  • Obniżeniem nastroju (smutek, przygnębienie, zobojętnienie depresyjne);

  • Obniżeniem napędu (spowolnienie myślenia, tempa wypowiedzi, poczucie obniżonej sprawności intelektu i pamięci, spowolnienie, zahamowanie ruchowe, utrata energii, siły, poczucie ciągłego zmęczenia);

  • Zaburzeniami rytmu okołodobowego i objawami somatycznymi (bóle głowy, brak apetytu, utrata wagi, problemy ze snem, wysychanie w jamie ustnej);

  • Lękiem (poczucie napięcia, zagrożenia, trwożliwe oczekiwanie, podniecenie ruchowe);

  • Objawami towarzyszącymi (poczucie winy, niska ocena własnej osobowości, zdrowia, szans wyleczenia, depresyjna ocena własnej sytuacji, zniechęcenie do życia, myśli i tendencje samobójcze, zmniejszenie liczby i zakresu zainteresowań, obniżenie zdolności do pracy, osłabienie kontaktów z otoczeniem, brak dbałości o higienę);

Innymi typami depresji są:

Depresja egzogenna– reaktywna – pojawia się na skutek wcześniejszych, niekorzystnych wydarzeń życiowych - najczęściej związanych z traumatycznym wydarzeniem (utratą osoby bliskiej, pracy).

Dystymia– przewlekłe zaburzenia nastroju - charakteryzuje się apatią, nastrojem depresyjnym, hipochondrią, trwa dłużej niż dwa lata, okresy remisji są krótsze niż dwa miesiące.

Depresja maskowana- główne objawy są nietypowe, takie jak bóle głowy, brzucha, zaburzenia pamięci, koncentracji, zespół jelita drażliwego, maskują one depresję jako objaw podstawowy. Jest przez to trudna do wykrycia, ponieważ uwaga lekarza (lub innych osób) skupiona jest na realnie doświadczanych bólach fizycznych.

Depresja zimowa– sezonowe zaburzenia nastroju – związana jest z niedoborem światła i słońca. Jej objawy są zwykle łagodne, trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Główne symptomy to nadmierna senność (ze znacznym pogorszeniem jakości snu), znaczne obniżenie energii życiowej, wzmożony apetyt na węglowodany i przyrost masy ciała.

Depresja nawracająca– zwana epizodami depresyjnymi. Epizody depresyjne występują krótko, nie przekraczają 2 tygodni, najczęściej trwają 2-3 dni. Pomiędzy epizodami występują okresy pełnego zdrowia. Jest diagnozowana na podstawie intensywnych objawów pojawiających się w pierwszej fazie depresji.

Konsekwencje zachorowania na depresje są ogromne. Najpoważniejszą z nich są samobójstwa. Szacuje się, że wśród osób chorujących na depresję 40-80% chorych ma myśli samobójcze, 20-60% podejmuje próby samobójcze, aż 15% chorych skutecznie odbiera sobie życie.

Jak pomagać i co można zrobić dla osoby cierpiącej na depresję?

Przede wszystkim nie należy bagatelizować objawów depresji. Takie komunikaty jak „nie mam na nic siły”, „jest mi ciągle źle” mogą świadczyć o pierwszych oznakach depresji. W miarę możliwości starajmy się nakłaniać chorego do codziennych aktywności (spacerów, prostych prac domowych) oraz zapewniać o naszych uczuciach i wsparciu dla tej osoby (chorzy niejednokrotnie czują się niepotrzebni i nieważni dla bliskich – co dodatkowo wzmacnia depresję).  Gdy zauważymy, że u kogoś z naszych bliskich występują niepokojące objawy, powinniśmy koniecznie z nim porozmawiać i zalecić wizytę u lekarza (najlepiej psychiatry), który rozpocznie leczenie depresji. Głównymi metodami leczenia depresji jest farmakoterapia oraz psychoterapia, a także rzadko spotykana w Polsce metoda leczenia elektrowstrząsami. Do lekarza psychiatry można udać się bez skierowania. Podstawowymi, funkcjonującymi od lat jednostkami pomocy psychiatrycznej są Poradnie Zdrowia Psychicznego (PZP). Pomocy szukać można również w Ośrodkach Interwencji Kryzysowej, Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych (dla dzieci i młodzieży) oraz w szpitalach psychiatrycznych.

 

Źródło:

https://forumprzeciwdepresji.pl

http://depresja.org

http://www.zdrowiepsychiczne.org

https://www.centrumdobrejterapii.pl

http://twarzedepresji.pl

 

Opracowała: Natalia Stochel

 

Kontakt

Dziennik Podawczy
centrala telefoniczna:
(12) 644-93-72;
(12) 644-99-64;
(12) 684 41 83

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2021  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie