Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że dnia 27 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.

Dzień ten, obchodzony jest w rocznicę odkrycia insuliny przez Fredericka Bantinga. Dzięki insulinie z choroby nieuleczalnej i prowadzącej do śmierci – cukrzyca stała się chorobą przewlekłą.

Według danych WHO około 422 milionów ludzi na całym świecie choruje na cukrzycę, szczególnie w krajach o niskim i średnim dochodzie, a 1,6 miliona zgonów rocznie jest bezpośrednio przypisywanych cukrzycy. Zarówno liczba przypadków, jak i częstość występowania cukrzycy stale wzrastały w ciągu ostatnich kilku dekad. W Polscejuż co najmniej 3 mln Polaków choruje na cukrzycę, ale nawet 1 mln spośród nich nie zdaje sobie
z tego sprawy, bo wciąż nie ma wykrytej choroby.

Obchody Dnia Walki z Cukrzycą mają na celu podniesienie świadomości ludzi oraz okazanie wsparcia osobom chorym.

Cukrzyca jest przewlekłą, metaboliczną chorobą charakteryzującą się podwyższonym poziomem glukozy, która z czasem może prowadzić do poważnego uszkodzenia serca, naczyń krwionośnych, oczu, nerek i nerwów.

Rodzaje cukrzycy:

Cukrzyca typu 1 znana kiedyś jako cukrzyca młodzieńcza lub cukrzyca insulinozależna, jest przewlekłym stanem, w którym trzustka sama wytwarza niewielką ilość insuliny lub nie wytwarza jej wcale.

Cukrzyca typu 2 występuje zwykle u dorosłych w sytuacji, gdy organizm staje się oporny na insulinę lub nie wytwarza jej w wystarczającej ilości.

Cukrzyca u ciężarnych to zaburzenie przemiany węglowodanów zaobserwowane u kobiety po raz pierwszy w czasie ciąży. Zazwyczaj objawy cukrzycy samoistnie ustępują po porodzie. Przebyta cukrzyca u kobiet w ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnych w kolejnej ciąży oraz podnosi ryzyko rozwinięcia się trwałej cukrzycy u matki.

 

Objawy cukrzycy typu 1

 • duże pragnienie i częste oddawanie moczu
 • utrata wagi mimo dużego apetytu ogólne osłabienie, senność
 • zamazane lub podwójne widzenie

Objawy cukrzycy typu 2

 • duże pragnienie i częste oddawanie moczu
 • utrata wagi mimo normalnego apetytu i diety
 • nieostre widzenie
 • drażliwość, apatia
 • zmęczenie i senność
 • łatwe powstawanie siniaków
 • i wolniejsze gojenie ran
 • nawracające zapalenia skóry, dziąseł, pęcherza moczowego
 • sucha, swędząca skóra

 

Uwaga! Jeśli zauważyłeś u siebie powyższe objawy- nie czekaj, zgłoś się do swojego lekarza rodzinnego.

Cukrzycę można wykryć podstawowymi badaniami krwi i moczu.

Leczenie cukrzycy polega na podawaniu choremu odpowiedniej dawki insuliny oraz leków doustnych. Bardzo ważne jest także przestrzeganie właściwej diety.  Prawidłowe żywienie ma istotne znaczenie w prewencji oraz leczeniu przewlekłych powikłań cukrzycy i dla poprawy ogólnego stanu zdrowia. Chorzy muszą znajdować się pod stałą opieką lekarza oraz powinni być edukowani w zakresie prawidłowego żywienia przez osoby do tego uprawnione.  Bardzo ważne jest ograniczenie spożywania alkoholu i zaprzestania palenia papierosów. Nie należy zapominać o regularnych badaniach i kontroli poziomu glukozy we krwi.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę:

 • Prowadź aktywny tryb życia!
 • Kontroluj masę ciała – nadprogramowe kilogramy sprzyjają rozwojowi cukrzycy!
 • Ograniczaj w swojej diecie produkty zawierające cukry i tłuszcze!
 • Regularnie badaj poziom ciśnienia tętniczego!
 • Unikaj używek!

Leczenie dietetyczne musi zawierać wskazówki dotyczące całkowitej kaloryczności diety, rozkładu kalorii w poszczególnych posiłkach oraz informacje dotyczące źródeł poszczególnych składników odżywczych (węglowodanów, białek, tłuszczu), witamin, składników mineralnych. Ważnym elementem sprzyjającym właściwej realizacji diety jest uwzględnienie indywidualnych preferencji żywieniowych i kulturowych pacjenta oraz uwzględnienie wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej oraz sytuacji materialnej pacjenta.

 

Źródło:

 1. http://gis.gov.pl/
 2. https://www.who.int/

 

Opracowała: Magdalena Skorut

Kontakt

Dziennik Podawczy
centrala telefoniczna:
(12) 644-93-72;
(12) 644-99-64;
(12) 684 41 83

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2021  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie