Bezpieczne opalanie - jak nie zachorować na czerniaka?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie zwraca uwagę na zasady bezpieczeństwa zdrowotnego w okresie letnim. Odpowiednia dawka promieni słonecznych jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Ma wpływ na poprawę nastroju, syntezę witaminy D odpowiedzialnej za właściwą gospodarkę wapniową organizmu, pomaga również w leczeniu zmian dermatologicznych takich jak atopowe zapalenie skóry.

Jednak ekspozycja ciała na promienie słoneczne, szczególnie w godzinach 10.00-14.00 może prowadzić do:

 • przedwczesnego starzenia się skóry,

 • poparzeń,

 • powstawania przebarwień,

 • rozwoju najbardziej niebezpiecznego nowotworu skóry jakim jest czerniak.

Rak skóry jest najczęstszym rodzajem raka na świecie w społeczeństwach, w których dominuje jasna karnacja, a liczba przypadków zachorowań znacznie wzrosła w ciągu ostatnich kilku dekad. Przyczyną tego jest późna wykrywalność oraz brak świadomości na temat profilaktyki czerniaka. Co roku wzrasta również zapadalność na czerniaka wśród dzieci i osób poniżej 20 roku życia. W Polsce czerniaki są nowotworami o największej dynamice wzrostu zachorowań.

Profilaktyka czerniaka polega na zapobieganiu chorobie oraz na wykryciu choroby w jak najwcześniejszym stadium zaawansowania. Oto zasady, których powinieneś przestrzegać by zminimalizować ryzyko zachorowania na czerniaka:

 • Unikaj słońca! Szczególnie w godzinach 10.00-14.00 kiedy promieniowanie jest najsilniejsze.

 • Stosuj preparaty z filtrami UVA i UVB!

 • Noś przewiewną, jasną odzież, okulary przeciwsłoneczne i odpowiednie nakrycie głowy!

 • Nie korzystaj z solarium!

 • Czytaj ulotki dołączone do leków – w wyniku kontaktu ze słońcem niektóre z nich mogą powodować oparzenia lub przebarwienia!

 • Kontroluj swoje znamiona! Raz w roku umów się na wizytę do lekarza dermatologa, który obejrzy twoją skórę pod kątem niepokojących zmian.

Uwaga rodzice! Bardzo ważne jest, aby chronić dzieci przed promieniami słonecznymi. Ich skóra jest szczególnie delikatna i podatna na niekorzystne działanie słońca. Dziecko do ukończenia 1 roku życia nie powinno być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ostrożność jest też zalecana w przypadku starszych dzieci. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie poparzenia słoneczne na wczesnym etapie życia są jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju nowotworu skóry w starszym wieku.

Innym ważnym czynnikiem w profilaktyce czerniaka jest unikanie solarium. Według danych Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem dawka promieniowania wytwarzana podczas sztucznego opalania jest nawet 10-15 razy silniejsza niż podczas ekspozycji skóry w pełnym słońcu. Znając negatywny wpływ promieni UV wykorzystywanych w solarium na ciało człowieka, zwłaszcza zwiększonego ryzyka u osób młodych, w Polsce podjęto decyzję o wprowadzeniu ograniczeń prawnych. 16 lutego 2018 roku weszła w życie ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium, w myśl której z solarium będą mogły korzystać tylko osoby pełnoletnie. Zabronione zostało także reklamowanie i promowanie usług w zakresie udostępniania solarium. Takie rozwiązanie zostało wdrożone już wcześniej w wielu państwach europejskich.

 

Źródło:

 • www.akademiaczerniaka.pl
 • https://5krokowdozdrowia.pl/
 • http://onkologia.org.pl/

 

Opracowała: Magdalena Skorut

Kontakt

Dziennik Podawczy
centrala telefoniczna:
(12) 644-93-72;
(12) 644-99-64;
(12) 684 41 83

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2021  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie