KOMUNIKAT DLA OSÓB PRZEBYWAJĄCYCH W KWARANTANNIE NAŁOŻONEJ PRZEZ PAŃSTWOWEGO POWIATOWEGO INSPEKTORA SANITANREGO W KRAKOWIE

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 1758 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od dnia 24.10.2020 r. przewiduje w § 4, że podstawą wypłaty osobie poddanej kwarantannie albo izolacji w warunkach domowych (od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2) za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązku odbycia kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych, wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy lub świadczenia pieniężnego z tytułu choroby określonego w odrębnych przepisach, jest informacja w systemie EWP o objęciu tej osoby kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia bezpłatnie tę informację płatnikowi składek na profilu informacyjnym płatnika składek.

W przypadku nieprzekazania płatnikowi składek informacji w ten sposób, osoba poddana kwarantannie albo izolacji w warunkach domowych składa pracodawcy albo podmiotowi obowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby, określonego w odrębnych przepisach, pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych. Oświadczenie to można złożyć również za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Wzór oświadczenia dostępny jest poniżej.

Pracodawca albo podmiot obowiązany do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby, występuje do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w takim oświadczeniu.

Wskazać należy, że aktualnie w przypadku objęcia przez organy inspekcji sanitarnej osoby kwarantanną z powodu narażenia na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, informację o tym umieszcza się tylko w systemie EWP, a decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się. Informacja o objęciu kwarantanną osoby, której ona dotyczy, może być przekazana ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon (§ 3b przywołanego powyżej rozporządzenia).

Pliki do pobrania
Download this file (Oswiadczenie.doc)Oswiadczenie.doc

Kontakt

Dziennik Podawczy
centrala telefoniczna:
(12) 644-93-72;
(12) 644-99-64;
(12) 684 41 83

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2020  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie