Poliomyelitis w Azji i Afryce

W związku z niepokojącą sytuacją epidemiologiczną dotyczącą wystąpienia w bieżącym roku przypadków poliomyelitis w Azji i Afryce w dniu 5 maja 2014 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała komunikat, w którym określiła transgraniczne rozprzestrzenianie się dzikiego wirusa polio w roku 2014 jako wydarzenie nadzwyczajne, stanowiące międzynarodowe zagrożenie dla zdrowia publicznego. Obecna sytuacja może skutkować niepowodzeniem w prowadzonym od lat ogólnoświatowym programie mającym na celu całkowitą eliminację poliomyelitis na świecie.

 

Większość przypadków poliomyelitis, które wystąpiły na świecie w 2013 roku było wynikiem szerzenia się dzikiego wirusa polio wskutek podróżowania przez osoby dorosłe.

W obecnym roku zaobserwowano rozprzestrzenianie się dzikiego wirusa polio z Pakistanu, Syrii oraz z Kamerunu, gdzie odnotowano przypadki tej choroby, do innych państw. Przypadki poliomyelitis zanotowano w Pakistanie, Syrii, Kamerunie, Afganistanie, Gwinei Równikowej, Etiopii, Iraku, Izraelu, Somalii oraz Nigerii.

Mając na uwadze sezon wysokiego szerzenia się choroby tj. miesiące maj/czerwiec, sytuację geopolityczną w tym regionie świata (konflikty wojenne, migracja ludności) oraz fakt niepokojącego obniżenia się poziomu zaszczepienia przeciwko polio w krajach objętych wojną wiele krajów wolnych do tej pory od choroby może być szczególnie narażonych na pojawienie się przypadków zachorowań na poliomyelitis.

 

W Polsce ostatni przypadek poliomyelitis wywołany dzikim szczepem wirusa polio odnotowano w 1984 roku, natomiast w roku 2002 cały Region Europejski został uznany przez WHO za wolny od tej choroby.

 

Mając na uwadze zbliżający się okres wakacyjny, a więc czas zwiększonego podróżowania oraz zaistniałą sytuację występowania poliomielistis w przypadku planowania wyjazdu do regionu jw. należy koniecznie zapoznać się z zamieszczoną w załączeniuinformacją dla podróżujących do Pakistanu, Syrii, Kamerunu, Afganistanu, Gwinei Równikowej, Etiopii, Iraku, Izraela, Somalii, Nigerii w odniesieniu do poliomyelitis.

Kontakt

Dziennik Podawczy
centrala telefoniczna:
(12) 644-93-72;
(12) 644-99-64;
(12) 684 41 83

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2021  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie