Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że:

Wnioski o tzw. „odbiór” (tj. O przeprowadzenie kontroli obiektu i wydanie stosownej decyzji, bądź opinii o spełnianiu odpowiednich warunków sanitarno-higienicznych w obiekcie) należy składać w momencie, gdy obiekt, który ma być przedmiotem kontroli, jest  w pełni wyposażony i przygotowany do rozpoczęcia planowanej działalności.

W sytuacji, gdy w dniu składania wniosku trwają jeszcze prace wykończeniowe w obiekcie, bądź brak   w nim pełnego wyposażenia, we wniosku należy podać  termin, w którym obiekt będzie gotowy do dokonania w nim czynności kontrolnych.

Niestosowanie się do wyżej wskazanych zasad (co wiązać się może z dodatkowymi kontrolami w obiekcie), skutkować będzie większymi kosztami nałożonymi na wnioskodawcę za czynności organu prowadzone w ramach zapobiegawczego nadzoru sanitarnego, jak i w konsekwencji rzutować będzie na dłuższy termin załatwienia sprawy.

 

Podmioty działające na rynku spożywczymlub na rynku materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. O bezpieczeństwie żywności i żywieniaskładają wniosek o wpis do rejestru zakładów albo o zatwierdzenie zakładu i o wpis do rejestru zakładów, w terminie co najmniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia planowanej działalności, w formie pisemnej, według określonych wzorów.

Kontakt

Dziennik Podawczy
centrala telefoniczna:
(12) 644-93-72;
(12) 644-99-64;
(12) 684 41 83

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2021  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie