Fontanny uliczne - zagrożenia

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne osób przebywających w sąsiedztwie fontann, informuje:

Fontanny przeznaczone są do celów dekoracyjnych i tworzenia komfortowego mikroklimatu bez możliwości wykorzystywania do ochładzania ciała.

W fontannach działa zamknięty obieg wody i mimo chlorowania może znajdować się  w niej wiele bakterii i grzybów. Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się nie tylko z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie oraz przeniesieniem mikroorganizmów chorobotwórczych, za pomocą rąk lub trzymanych w nich przedmiotów, do jamy ustnej.

Woda w fontannach nie powinna być wykorzystywana jako woda do kąpieli i do picia  z uwagi na brak właściwego uzdatniania oraz kontroli zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

W wodzie mogą znajdować się różne drobnoustroje obecne w odchodach zwierzęcych m.inn: Escherichia coli, Enterokoki, mogą być również obecne wirusy (enterowirusy, norowirusy) oraz pierwotniaki pasożytnicze (Giardia, Cryptosporidium).

Mogą  one powodować:

  • schorzenia dróg oddechowych
  • zapalenia spojówek
  • zakażenia gronkowcem, paciorkowcami
  • reakcje alergiczne na skórze w postaci wysypki
  • infekcje dróg moczowych i pęcherza
  • grzybice stóp i inne choroby skóry.

Ponadto w przypadku, gdy zbiornik fontanny  wykorzystywany jest jako brodzik (do kąpieli przez ludzi), do wody mogą przenikać bakterie i grzyby będące składnikami mikroflory powłok ciała. Z powyższego powodu przed kontaktem z wodą z fontann (np. kąpiele, zabawy, picie, przebywanie w strefie pryskania) powinny być  chronione głównie małe dzieci, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze w  pełni rozwinięty aby zwalczać infekcje.

Należy podkreślić, iż istotnym zagrożeniem może być także wdychanie  skażonego aerozolu wodno – powietrznego (tworzącego się w obrębie fontanny) z uwagi na możliwe zakażenie  pałeczkami z rodzaju Legionella. Skażenie aerozolu wodnego może być wynikiem kolonizacji przez bakterie Legionella instalacji wodnej fontanny, brak dezynfekcji oraz powstawanie  biofilmu  wewnątrz instalacji wodnej.

Wysoka temperatura powietrza sprzyja chęci ochłodzenia się w wodzie, jednak im wyższa temperatura otoczenia tym namnażanie się pałeczek bakterii Legionella jest większe, a tym samym ryzyko zachorowania wzrasta.

Innym zagrożeniem mogą być skutki urazów m.in. skaleczenia spowodowane poślizgnięciem i upadkiem a naruszeniem powłok skórnych, co sprzyja powstawaniu zakażeń. Otwarta rana jest łatwym miejscem wtargnięcia bakterii czy wirusów.

Pamiętajmy, że z fontann korzystają również:

  • zwierzęta, szczególnie ptaki i psy, które załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne
  • bezdomni, którzy się w nich niejednokrotnie myją i piorą swoje ubrania

Należy zawsze czytać regulamin korzystania z fontanny, umieszczony zwykle w pobliżu, w celu upewnienia się o dozwolonych sposobach jej użytkowania.

 

Źródło: GIS, WSSE Warszawa, PSSE Radomsko

Załącznik: http://wsse.krakow.pl/strona/attachments/article/507/Stanowisko%20PZH.pdf

 

Opracowała: Grażyna Natkaniec 

Kontakt

Dziennik Podawczy
centrala telefoniczna:
(12) 644-93-72;
(12) 644-99-64;
(12) 684 41 83
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2020  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie