Oddział Higieny Dzieci i Młodzieży

Zadania Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży
Zadaniem Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży jest nadzór sanitarny nad szkołami i innymi placówkami oświatowo - wychowawczymi oraz obiektami wypoczynku letniego i zimowego.
W ramach bieżącego nadzoru sanitarnego kontroluje przestrzeganie przepisów wymagań higienicznych i zdrowotnych, a w szczególności dotyczących:
 
Czytaj dalej ...

 

Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie podaje kilka sprawdzonych patentów jak bezpiecznie spędzić wakacje. Jednakże w związku z obecną sytuacją epidemiczną w Polsce nie możemy zapomnieć o stosowaniu się do konkretnych zaleceń i wytycznych. Aktualne zasady i ograniczenia można znaleźć pod adresem: www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia.

PLANUJ:

 • Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, zajrzyj na Serwis Kąpieliskowyaktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym. Znajdziesz tutaj informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu. Dowiesz się czy na tym terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy jest miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku jest ratownik. Ogólnokrajową listę miejsc wykorzystywanych do kąpieli znajdziesz na stronie Serwisu Kąpieliskowego.
 • Planując podróż za granicę sprawdź jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową www.szczepienia.gis.gov.pl. Na tej stronie znajdziesz też wykaz punktów szczepień.
 • Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty. Dodatkowo warto zapoznać się z wytycznymi dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży przygotowanymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia.

OBSERWUJ:

 • Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracaj uwagę na to co jesz. Przechowuj żywność w  higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymuj czystość, myj owoce i warzywa, zwracaj uwagę na datę przydatności żywności do spożycia.
 • Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj, żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody.  Ograniczaj czas spędzony w pełnym słońcu, stosuj filtry ochronne na skórę, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.
 • Podczas spędzania wypoczynku nad wodą upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli. Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką. Powiadom ratownika o każdej sytuacji, która cię zaniepokoi.
 • Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź czy nie masz kleszcza. Kleszcze mogą przenosić groźną chorobę – boreliozę. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chroń się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długimi rękawami oraz używaj repelentów. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).
 • Idąc do klubu zawsze miej na oku swoją szklankę lub kieliszek. Uważaj na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, budzi Twoje podejrzenia – nie wahaj się, reaguj!

REAGUJ!

 • W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości w zakresie informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia koronawirusa zadzwoń na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800 190 590 bądź skonsultuj się z najbliższą terytorialnie powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.
 • Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać dopalacze lub martwi cię zmiana jego zachowania i podejrzewasz, że jest to wynikiem ich zażywania – zadzwoń na:
 • bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 800 060 800.
 • Pamiętaj, że dostępny jest także: Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii – 801 199 990.
 • Jeśli Twoje wątpliwości budzi stan sanitarny obiektu, w którym wypoczywasz Ty lub Twoje dziecko, zwróć się do najbliższej terytorialnie powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
 • W nieprzewidzianych i stresujących sytuacjach, nie licz na swoją pamięć. Zapisz w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych:
 • 999 – Pogotowie Ratunkowe,
 • 998 – Straż Pożarna,
 • 997 – Policja.
 • 986– Straż Miejska,
 • 112 – numer alarmowy

Nie wahaj się zadzwonić po pomoc, szczególnie kiedy ktoś zachowuje się w sposób nietypowy, agresywny, jest pobudzony i swoim zachowaniem może zagrażać sobie lub innym.

 

Załączniki:

Źródła:

 

Opracowała: Natalia Stochel

 
 

 

 

 Media elektroniczne w dzisiejszym świecie są wszechobecne. Wpływają na postrzeganie otaczającej rzeczywistości, kształtowanie postaw i zachowań. Są dostępne dla wszystkich - dorosłych jak i dzieci. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że nadmierne używanie  mediów elektronicznych może działać niekorzystnie na psychikę i rozwój dzieci.

Telewizja, internet od najmłodszych lat inspiruje i fascynuje dzieci, dostarcza im przy małym wysiłku dużo różnorodnej rozrywki. Odpowiednio dobre programy edukacyjne, mądre bajki i filmy rozwijają  aktywność umysłową, wspomagają i uatrakcyjniają naukę, zabawę, uczą szukania nowych rozwiązań, wyciągania wniosków. Niestety niekontrolowane, często wielogodzinne korzystanie przez dzieci w wieku przedszkolnym z nowoczesnych technologii, powoduje bezkrytyczne postrzeganie przez nie rzeczywistości. Dzieci nie odróżniają fikcji od prawdy, co powoduje często tworzenie określonego zdeformowanego wyobrażenia na temat otaczającego je świata. Ponadto małe dzieci bezrefleksyjnie naśladują i identyfikują się z bohaterami bajek. Świat przedstawiony w mediach elektronicznych miesza się im ze światem realnym. Dlatego ważne jest aby programy, bajki, które oglądają przedszkolaki, czy też gry w które grają, były dostosowane do ich wieku. Niewłaściwy wybór programów może budzić niepokój i lęk u dziecka, a nawet powodować zmiany w osobowości.

Wpływ na psychikę dziecka ma także sam kontakt z ekranem, który działa uspakajająco niczym hipnoza. Brak  podzielnej uwagi maluchów powoduje, że szybko zmieniające się kolorowe obrazy najbardziej je absorbują.  Po zakończonej transmisji część dzieci będzie wykazywać wzmożoną wrażliwość na bodźce, pobudzenie psychoruchowe, nerwowość, wzmożoną aktywność ruchową, zaburzenie koncentracji oraz drażliwość. Inne dzieci będą wycofywać się z kontaktów międzyludzkich, stając  się upartymi i agresywnymi podczas prób „oderwania” ich od ekranu.

 Media elektroniczne powoduję liczne problemy zdrowotne i rozwojowe u małych dzieci, m.in.:

- brak umiejętności zapamiętywania

- słabo wykształcona zdolność wysiłku intelektualnego

- trudności z czytaniem i wysławianiem się

- opóźnienie rozwoju mowy

- opóźnienie rozwoju emocjonalnego

- oczekiwanie natychmiastowego zaspokajania swoich potrzeb

- negatywne nastawienie do rzeczywistości – rzeczywisty, realny świat jest nudny, szary
i mało atrakcyjny, w porównaniu z prezentowanym w internecie

- egoizm

- wady postawy

- wady wzroku

- zaburzenia rytmu snu wśród dzieci poniżej 3 lat (obniżony nastrój, problemy z koncentracją, zachowaniem, trudny kontakt z otoczeniem).

American Academy of Pediatrics zaleca unikanie korzystania z mediów elektronicznych przez dzieci poniżej 2 roku życia, nadzór nad prezentowaną treścią przez dorosłego opiekuna, oglądanie programów z dzieckiem – co daje możliwość odpowiedniej reakcji rodzica, pozwala rozpoznawać niebezpieczne dla dziecka przekazy perswazyjne. Nie powinno się także umieszczać telewizora/komputera w sypialni małego dziecka. Czas dziecka w wieku 2-5 lat spędzony przed ekranem nie powinien przekraczać więcej niż 1 godzinę dziennie. Dzieciom powinno się zagwarantować wystarczającą ilość czasu na podjęcie innych czynności ważnych dla ich zdrowia i rozwoju (bezpośrednie interakcje społeczne, obowiązki domowe, sport).

Żródło:

www.edukacja.edux.pl/p-8145-oddzialywanie-mass-mediow-na-dzieci-w-wieku.php

https://www.psychiatria-dziecieca.pl/blog/tablet-i-telewizja-dla-dziecka-nowe-wytyczne

https://www.sp51.przedszkola.net.pl/nauczyciele-pisza/wplyw-telewizji-i-innych-mediow-na-rozwoj-dziecka.html

https://pediatrics.aappublications.org/content/138/5/e20162591

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie zaleca zapoznanie się z  „Poradnikiem do oceny higieny procesu nauczania-uczenia się w szkołach podstawowych”, który stanowi pomoc merytoryczną i metodyczną dla dyrektorów szkół, a także może służyć jako wskazówka do stworzenia właściwych warunków dotyczących higieny procesu nauczania.

 

Źródło:

http://www.zgierz.pis.lodz.pl/zgierz/pliki/poradnik_higiena_nauczania_A4.pdf

 

Ferie to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem i dobrą zabawą na świeżym powietrzu. Aby były one bezpieczne Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie przypomina podstawowe zasady, których należy przestrzegać podczas aktywnego zimowego wypoczynku.

W tym roku szkolnym w całym kraju wolne będzie miało prawie 4,6 mln uczniów z 21 215 szkół.

Nadzór w zakresie sanitarno-higienicznym nad formami wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży, zgłoszonymi do Kuratorium Oświaty sprawuje Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej  https://wypoczynek.men.gov.pl znajduje się ogólnopolska baza zgłoszonego wypoczynku dzieci i młodzieży, dzięki której można uzyskać szczegółowe informacje na temat organizatora oraz miejsca wypoczynku.

W trakcie przeprowadzanych przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej kontroli,  oceniane będą warunki pobytu dzieci i młodzieży dotyczące m.in: stanu czystości pomieszczeń; dostępu do środków utrzymania higieny osobistej (ciepłej wody, mydła, ręczników); sposobu zapewnienia opieki medycznej; stanu sanitarnego bloku żywienia, warunków przechowywania żywności, jej jakości zdrowotnej; stanu czystości terenu wokół miejsca, w którym zorganizowany jest wypoczynek.

Patent na bezpieczne ferie

Reaguj

Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek

Pamiętaj

Źródło:

 

Opracowała: Ewa Kisielewicz

 
 

W związku ze wzrastającą liczbą osób używających elektronicznych papierosów tzw. e-papierosów Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie ostrzega przed szkodliwością  ich stosowania.

E-papieros to elektroniczne urządzenie inhalacyjne  stosowane  jako alternatywa  dla tradycyjnego papierosa. Jest równie uzależniający i szkodliwy. Działa trująco  m.in. na układ oddechowy, immunologiczny, nerwowy. Może powodować zapalenie oskrzeli, kaszel, rozedmę płuc, zwiększać ryzyko zapalenia płuc, podrażniać oczy, wywoływać nudności i wymioty, upośledzać pamięć.

Elektroniczny papieros został wyprodukowany w 2004 r. w Chinach. Z reguły jest wykonany ze stali nierdzewnej, posiada pojemnik do przechowywania cieczy zawierającej nikotynę w różnych stężeniach, jest zasilany akumulatorem lub baterią i przypomina prawdziwy papieros. Użytkownicy zaciągają się nim, jak prawdziwym papierosem, ale go nie zapalają , dlatego nie wytwarza dymu. Zamiast tego pojawia się delikatna, podgrzana mgła (para cieczy zawartej w pojemniku), która jest wchłaniana do płuc.

Elektroniczny  papieros miał być substytutem klasycznego papierosa, środkiem pomagającym palaczom przełamać uzależnienie od tytoniu.  Niski koszt liquidów – płynów inhalacyjnych znajdujących się w papierosie, jak również ich różnorodna paleta smakowo-zapachowa  przyciąga zarówno dorosłych jak i młodzież.

Niestety, jeśli chodzi o skład liquidów, poza uznaną za nieszkodliwą ich bazą czyli glikolem propylenowym i  gliceryną, zawierają one szereg substancji aromatyzujących, takich jak np.: eukaliptol, kamfora, mentol, salicylan metylu i etylu, aldehyd cynamonowy, eter difenylu, kumaryna, aldehyd masłowy i inne, które w formie wdychanej są szkodliwe. W badaniach prowadzonych przez FDA wykryto w e-papierosach dodatkowo ponad 80 związków chemicznych, których nie ujawniono w składzie produktu.  Ciecze do e-papierosów często nie przechodzą odpowiedniej kontroli jakości, a w ich składzie znajduje się wiele zanieczyszczeń chemicznych. Spośród nich należy wymienić: formaldehyd, nitrozoaminy, benzen, toluen i ksylen, których kancerogenne działanie na organizm żywy zostało wielokrotnie potwierdzone w badaniach naukowych.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób w USA (CDC) wprowadziło termin „EVALI” (e-cigarette, or vaping, product use associated lung injury - EVALI) aby opisać  choroby i urazy płuc związane  z używaniem e-papierosów lub waporyzacją (inhalacją aromatyczną parą).

Na początku października liczba potwierdzonych  i prawdopodobnych przypadków EVALI przekroczyła ponad 1000 w samych Stanach Zjednoczonych. Od kwietnia 2019 r. na terenie USA odnotowano: 2 290 przypadków ostrej niewydolności oddechowej i 47 zgonów na skutek używania e-papierosa.

Opracowała: Ewa Kisielewicz

 

Źródło:

https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2019/11/e-papierosy-prezentacja-25.11.pdf

https://www.cdc.gov/cdc-info/index.html

www.who.int/nmh/events/2014/backgrounder-e-cigarettes/en/

Thirión-Romero, Ireri; Pérez-Padilla, Rogelio; Zabert, Gustavo; Barrientos-Gutiérrez, Inti (2019). "Respiratory Impact of Electronic Cigarettes and Low-Risk Tobacco". Revista de investigación Clínica.

 

 

 

Kontakt

Dziennik Podawczy
centrala telefoniczna:
(12) 644-93-72;
(12) 644-99-64;
(12) 684 41 83

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2021  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie