Oddział Higieny Komunalnej

Zakres działania Oddziału Higieny Komunalnej

Do zakresu działania Oddziału Higieny Komunalnej należy kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, a w szczególności

  1. kontroli utrzymania stanu higienicznego nieruchomości, instytucji, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, dróg, ulic oraz osobowego i towarowego transportu kolejowego, drogowego, lotniczego i wodnego.
  2. nadzoru nad utrzymaniem stanu sanitarno – higienicznego w obiektach noclegowych i turystycznych;

Czytaj dalej ...

 

 

 

 

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie zachęca do zapoznania się z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącymi funkcjonowania placów zabaw (zlokalizowanych na otwartym powietrzu) w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Celem wytycznych jest zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dzieci korzystających z placów zabaw, jak również ich opiekunów poprzez minimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

W załączeniu pismo Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 16 czerwca 2020 r. dot. wytycznych przeciwepidemicznych dla funkcjonowania placów zabaw w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

Wytyczne przeciwepidemiczne dla funkcjonowania placów zabaw (zlokalizowanych na otwartym powietrzu) w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

Powyższe opracowanie zawiera informacje o występowaniu, charakterystyce, objawach zachorowania, leczeniu i profilaktyce zakażeń powodowanych przez Vibrio vulnificus dla osób wypoczywających nad Morzem Bałtyckim.

Jednocześnie przedmiotowe kompendium stanowi materiał informacyjny dla personelu medycznego i służb sanitarnych w zakresie rozpoznania wibriozy oraz sposobu postępowania i leczenia.

 

Plik do pobrania: „WIBRIOZY - ZWIĘZŁE KOMPEDIUM WIEDZY DLA SPOŁECZEŃSTWA I PRACOWNIKÓW OCHRONY ZDROWIA”.pdf

 

Ref. Bartosz Sipczyński, tel. 12 644-91-33, wew. 113

Epidemia koronawirusa zaniepokoiła też właścicieli czworonogów, którzy obawiają się, czy wirus nie przeniesie się na ich pupili. WHO oraz lekarze zapewniają, że nie ma na razie żadnych dowodów na możliwość zarażenia się przez zwierzę domowe.

W związku z epidemią pojawiają się liczne pytania odnośnie możliwości zarażenia się koronawirusem przez zwierzęta domowe, a także przenoszenia przez nie wirusa na człowieka. WHO podkreśla, że nie ma żadnych dowodów na to, aby koty czy psy zostały zainfekowane lub byłyby odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się wirusa wywołującego COVID-19. W podobnym tonie wypowiada się amerykańskie Centres of Disease Control and Prevention, które zaznacza, że nie ma żadnych doniesień ani z Chin, ani z innych państw o zakażeniach koronawirusem zwierząt domowych. Z kolei dr Will Sander z Uniwersytetu Illinois z Wydziału Weterynarii, odpowiadając na pytanie dziennikarza „Bussines Insider”, zaznaczył, że koronawirus wydaje się dobrze przystosowany do rozprzestrzeniania się między ludźmi i dlatego jest mało prawdopodobne, aby przeskoczył na psa czy kota.

Żródło: https://zdrowie.wprost.pl/koronawirus/10305742/koronawirus-zaniepokoil-wlascicieli-czworonogow-who-uspokaja.html

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że Rada Ministrów rozporządzeniem z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 658) wprowadziła zakaz sprowadzania z zagranicy i wywozu poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwłok i szczątków ludzkich, z wyłączeniem szczątków powstałych ze spopielenia zwłok.

Powyższego zakazu nie stosuje się w przypadku:

1)     sprowadzania z zagranicy oraz przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zwłok i szczątków żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, żołnierzy i funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego oraz pracowników cywilnych zatrudnionych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego lub Służbie Wywiadu Wojskowego, zmarłych i poległych podczas wykonywania zadań służbowych poza granicami państwa, w tym w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych;

2)     wydania przez Głównego Inspektora Sanitarnego lub działającego z jego upoważnienia państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego zezwolenia na wywóz poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej zwłok i szczątków ludzkich; przepisy art. 14 ust. 2, 5 i 6 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1473 oraz z 2020 r. poz. 284) oraz przepisy wydane na podstawie art. 14 ust. 7 tej ustawy stosuje się

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące wydawania przez Państwowych Wojewódzkich Inspektorów Sanitarnych zezwoleń na wywóz zwłok i szczątków ludzkich poza granice Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy psy i koty mogą się zakazić koronawirusem?

W czasie pandemii zakażeń SARS-CoV-2 wiele osób pyta, czy domowe psy i koty mogą przenosić koronawirusa.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uspokaja, że w tym momencie nie ma żadnych dowodów na to, że domowe psy i koty mogą zakażać się nowym koronawirusem i zakażać nim ludzi.

Niepokój wzbudziła informacja od władz z Hongkongu, zgodnie z którą testy na obecność koronawirusa dały u pewnego psa wynik „słabo dodatni”. Wirus został wykryty w próbce pobranej z nosa zwierzęcia.

Jego opiekun przebywał na kwarantannie, gdyż u niego badania dały wynik jednoznaczny – był zakażony. Nie wiadomo, w jaki sposób wirus miał trafić do psiego organizmu, czy dostał się drogą kropelkową bezpośrednio od właściciela, czy poprzez kontakt z zanieczyszczoną powierzchnią. Pies został poddany 14-dniowej kwarantannie.

Weterynarze podkreślają jednak, że obecność wirusa na ciele zwierzęcia nie oznacza jeszcze, że jest ono chore i może zakażać innych!

Lekarz weterynarii Patrycja K. Kwiatkowska, doktorantka Instytutu Zoologii w Poznaniu, wyjaśnia, że nosicielstwo sensu stricte oznacza, iż patogen nie tylko znajduje się w organizmie, ale może się tam namnażać. Jeżeli nie ma na to dowodu, to zwierzę jest takim samym nosicielem zarazków jak stół, na który ktoś nakichał.

Gdy więc dotykamy psa czy kota (nawet podczas zwykłego głaskania), zawsze powinniśmy potem umyć ręce. Nawet jeśli wokół nie ma żadnej epidemii.

Badania, które jednoznacznie wykluczą (bądź – mniej prawdopodobne – potwierdzą) możliwość zakażania się psów i kotów, pewnie pojawią się za jakiś czas. Na razie wszystkie siły naukowców są skierowane na zakażających ludzi, bo to oni są głównymi gospodarzami i nosicielami zarazka.

W przypadku znanej nam od dawna grypy już wiadomo, że psy i koty są podatne na zakażenia jej wirusami.

Rozwój choroby, jej przebieg i ewentualne komplikacje są różne w zależności od gatunku zwierzęcia oraz typu wirusa.

 

Czy pies lub kot mogą się przeziębić albo zarazić grypą od człowieka?

Badania wykazały jednak, że psy mogą złapać wirusa ludzkiej grypy. Dochodzi wtedy do jego powielania się w organizmie psa, ale zwierzęta albo nie mają objawów choroby, albo są one nieznaczne: umiarkowane zapalenie spojówek, surowiczy wyciek z nosa oraz zmienna gorączka.

Co do kotów, to mogą się zakazić różnymi typami wirusów ludzkiej grypy, ale w żadnym z badanych przypadków zwierzęta nie chorowały. Mogły jednak zakażać.

A czy wirus grypy psiej może zostać przeniesiony na ludzi? Do tej pory tego nie udowodniono.

Jednak w przypadku osób o znacząco upośledzonej odporności ryzyko takie istnieje, dlatego powinny one unikać kontaktu ze zwierzętami, które wykazują objawy choroby górnych dróg oddechowych.

Powtórzmy, że na wnikliwe badania nad nowym koronawirusem na razie trzeba będzie poczekać. Teraz warto dbać o to, by po głaskaniu psa czy kota – powtórzmy – umyć ręce. A jeśli zostaniemy objęci kwarantanną, to musimy poprosić kogoś, by zajmował się naszym zwierzakiem i go wyprowadzał, bo sami nie powinniśmy wychodzić.

Jeśli nie znacie takiej osoby, pozostaje oddać pupila na przechowanie na dwa tygodnie (tyle trwa kwarantanna) do schroniska lub zwierzęcego hotelu.

 

Żródło: https://wyborcza.pl/7,75400,25791770,czy-domowe-psy-i-koty-moga-przenosic-koronawirusa.html

Kontakt

Dziennik Podawczy
centrala telefoniczna:
(12) 644-93-72;
(12) 644-99-64;
(12) 684 41 83

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2021  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie